Vetlanda bryter med Karlsson och skär i förarbudgeten

Vetlanda Speedway fortsätter gå i ett ekonomiskt stålbad. Klubben skall skära i sina sportsliga kostnader ännu mer och man aviserar idag att man inte kommer att utnyttja de optionsåren som fanns med Mikael Karlsson.
–  Mikael Karlsson har gjort ett kanonjobb i vår förening, han har gjort precis vad han skulle – och lite till i vår förening. Han har med fingertoppskänsla lotsat laget till klubbens ursprungsmål för säsongen 2018, säger ordföranden Leif Hedberg i ett pressmeddelande.

Sportchefen Mikael Wirebrand, som kommer vara ensam lagledare kommande säsong, har även fått en mindre budget att röra sig med när det gäller lagbygget till 2019.
–  Nedskärningarna slutar inte där. Under senare år har vi årligen skurit ner på vår förarbudget och 2019 utgör ingen skillnad. Vi har tre förare under kontrakt i dag och i övrigt har Wirebrand blivit tilldelad en mycket stramare budget för lagbygget 2019, fortsätter Vetlandas ordförande Leif Hedberg.

De tre förarna som är kontrakterade för Vetlanda just nu är Bartosz Zmarzlik, Filip Hjelmland samt Brady Kurtz.

1 reaktion på ”Vetlanda bryter med Karlsson och skär i förarbudgeten”

  1. Om Lejonen är vakna så ringer dom Mikael Karlsson.
    Det behövs nya vindar i den föreningen.

    Man har stått och stampat på samma fläck ett bra tag och det finns inget riktigt Go i klubben längre.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.