Dagens resultat i Bauhausligan

En tisdag med regn igen men på samtliga arenor kunde man genomför matcherna och i hemma Avesta blev Masarna överkörda av ett supertaggat Rospiggslag som vinner matchen med hela 36-54.

Smederna kom till Kumla med enbart segrar i bagaget och man satte ner foten direkt och man åker hem med en ny vinst 40-50.

Piraterna har det fortsatt svårt på bortaoval och inkasserade en ny storförlust när man var i Gislaved för att möta Lejonen, vinst för hemmalaget med 55-35.

Dackarna tog emot Västervik och man hade plockat in Nikolai Klindt i truppen som var tänkt att spetsa till laget, det gick inte enligt plan, Västervik vinner med 42-48 som även dom radar upp vinster i Bauhausligan.

Masarna 36
1. Krzysztof Buczkowski 9 (1,2,1,3,2)
2. Rohan Tungate 9+1 (3,1,1,2,2)
3. Przemyslaw Pawlicki 3 (3,0,0,N)
4. Francis Gusts 5 (1,3,1,0,0)
5. Antonio Lindbäck 9+2 (1,2,3,1,2,0)
6. Emil Millberg 0 (0,FX,R)
7. Adrian Gala 1 (1,0,0)
Rospiggarna 54
1. Andzejs Lebedevs 11 (2,2,3,3,1)
2. R/R
3. Tomasz Gapinski 2 (0,2,0,N,0)
4. Adrian Miedzinski 7 (0,3,3,1,0)
5. Timo Lahti 13+1 (3,3,2,1,1,3)
6. Kai Huckenbeck 8+2 (2,2,3,1)
7. Kim Nilsson 13+3 (3,2,1,2,2,3)

Kumla Indianerna 40
1. David Bellego 6 (0,3,1,N,2)
2. Niels-Kristian Iversen 6+1 (1,1,2,2,R,0)
3. Chris Holder 17 (3,3,3,2,3,3)
4. Max Fricke 7+2 (2,0,1,3,1,0)
5. Krzysztof Kasprzak 6+2 (2,1,2,0,1)
6. Jonatan Grahn 0 (0,0,0)
7. Gustav Grahn 1 (1,0,0)
Eskilstuna Smederna 50
1. Robert Lambert 11+2 (3,1,3,3,1)
2. Grzegorz Zengota 6+1 (1,1,2,2,R,0)
3. Daniel Bewley 7 (0,1,1,2,3)
4. R/R
5. Kacper Woryna 13+2 (3,3,2,2,1,2)
6. Michael Jepsen Jensen 9+2 (2,2,2,3,0)
7. Joel Andersson 4 (3,1,0,N)

Lejonen 55
1. Dominik Kubera 10+1 (0,3,3,3,1)
2. Jakub Miskowiak 10+2 (3,2,1,2,2)
3. Maksym Drabik 11 (3,1,1,3,3)
4. Oliver Berntzon 0 (FN,N,N,N)
5. Dimitri Bergé 7 (3,2,1,0,1)
6. Casper Henriksson 4+2 (2,1,0,1,0)
7. Mathias Thörnblom 13+2 (3,2,3,3,2)
Piraterna 35
1. Mateusz Szczepaniak 4+1 (2,2,0,0,FX)
2. Vaclav Milik 14+1 (1,3,3,3,1,3)
3. Jakub Jamrog 7+1 (1,0,2,2,2)
4. Tomas Jonasson 1 (0,1,N,N)
5. Jonas Seifert 8+1 (2,2,2,1,1,0)
6. Rasmus Broberg 0 (0,0,0)
7. Wiktor Lampart 1 (1,0,0)

Dackarna 42
1. Brady Kurtz 5+1 (1,1,1,N,2)
2. Nikolai Klindt 5 (3,2,0,0)
3. Jacob Thorssell 7+1 (3,2,0,1,1)
4. Rasmus Jensen 12+1 (2,0,3,2,3,2)
5. Maciej Janowski 7+2 (2,3,1,R,1)
6. Ludvig Lindgren 1+1 (1,0,0)
7. Viktor Trofimov 5+1 (2,1,2)
Västervik 48
1. Bartosz Smektala 9 (0,1,2,3,3)
2. Pawel Przedpelski 6+1 (2,3,1,0)
3. Fredrik Lindgren 8+1 (1,2,3,2,0)
4. Gleb Chugunov 11+1 (0,3,3,2,3)
5. Kenneth Bjerre 9+1 (3,2,3,1,0)
6. Anton Karlsson 0 (0,0,0)
7. Peter Ljung 5+1 (3,1,1)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.